سرویس اخبار مطالعاتی

مجموعه هفت جلدی روزنامه‌نگاری جدید بر ویترین کتابفروشی‌ها

-

مجموعه هفت جلدی «روزنامه‌نگاری جدید» در قالب مجموعه کتاب‌های نقطه از سوی انتشارات ثانیه، ناشر تخصصی کتاب‌های علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌هادکتر احمد توکلی، مدیر انتشارات ثانیه با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: نخستین کتاب این مجموعه «روزنامه‌نگاری آنلاین» نوشته علیرضا کتابدار است که به روزنامه‌نگاری آنلاین و قواعد آن در شبکه جهانی اینترنت برای روزنامه‌نگاران می‌پردازد. در این کتاب به این مساله اشاره شده که روزنامه‌نگاری آنلاین متضمن تحویل خبر از طریق یک رسانه شبکه‌‌ای‌ شده دیجیتال است و به همین دلیل است که روزنامه‌نگاری آنلاین‌ از جنبه کاربردی از گونه‌های دیگر روزنامه‌نگاری متمایز می‌شود زیرا به ‌صورت ترکیب‌شده از تکنولوژی استفاده می‌کند.

توکلی با بیان این‌که روزنامه‌نگار آنلاین‌ باید در این‌باره تصمیم بگیرد که کدام قالب رسانه‌ای به بهترین شکل یک گزارشِ معین را بیان می‌کند، ادامه داد: روزنامه نگار آنلاین باید برای گزینه‌هایی جا باز کند تا عموم در آن پاسخ بدهند، بعضی گزارش‌ها را به‌صورت متقابل و تعاملی یا حتی به‌صورت اشتراکی پخش کند و باید شیوه‌های ارتباط آن گزارش با گزارش‌های دیگر، آرشیو‌ها، منابع و مانند آن را بررسی کند و این کار را باید از طریق هایپرلینک‌ها صورت دهد.

 وی با اشاره به کتاب «روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای» نوشته محمدامین خرمی تاکید کرد: این اثر، دومین کتاب این مجموعه است. در بخش های مختلف این کتاب می خوانیم که چگونه روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات و کانال‌های انتقال آن‌ها را تغییر داده اما ماهیت آن همچنان همان «روزنامه‌نگاری» است و هدف، همچنان گزارشِ رویدادهایی است که در محیط پیرامون رُخ می دهند؛ تنها نحوه انتقال غنی‌تر شده است. «اصول روایت ماجرا» در روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای دستخوش تغییر نشده، اما ابزارها، قالب‌های در دسترس و شیوه کار دگرگون شده است.

توکلی یادآور شد: بستر وب تنها فضایی است که امکان ترکیب و ارائه همه فرمت‌های محتوای رسانه‌ای را به روزنامه‌نگار می‌دهد. ویدئو، صدا، اسلایدشو و اینفوگرافیک ابزارهایی هستند که در کنار متن و عکس ـ آن‌چه پیش از این مورد استفاده بود ـ قرار می‌گیرند تا «شکلی» از روزنامه‌نگاری را ارائه دهند که می‌تواند رویداد را کامل‌تر و با جزئیات بیشتر روایت کند. در این فضا دیگر روند یک‌سویه انتقال اطلاعات جایی ندارد و رویکرد تعاملی بین روزنامه‌نگار و مخاطب حرف اول را می‌زند. هرچه پیش رویم بسترها و استانداردهای مورد استفاده در «روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای» دیگر مختص به آن نخواهد بود، بلکه به جریان غالب در کلِ «روزنامه‌نگاری» تبدیل خواهد شد.

 مدیر انتشارات ثانیه با اشاره به سومین کتاب از این مجموعه عنوان کرد: در کتاب «روزنامه‌نگاری موبایلی» نوشته محمود سلطان‌آبادی  می خوانیم که چگونه روزنامه‌نگاران موبایلی گزینه گردآوری خبر را برای یک سازمان رسانه‌ای گسترش می‌دهند و متحول می‌سازند. همچنین گزارشگران چگونه درباره خبرهای فوری به این کار دست می‌زنند.

وی افزود: این روزها تلفن همراه تبدیل به یکی از در دسترس‌ترین ابزارها برای کارِ روزنامه‌نگاران شده است. جهان در حال نزدیک‌شدن به وضعیتی است که در آن هر انسانی که روی سیاره زمین زندگی می‌کند،‌ دارای یک گوشی و خط تلفن موبایل خواهد بود. بیشتر گوشی‌های تلفن موبایل هوشمند مجهز به دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، سیستم مکان‌یاب جهانی برای تعیین موقعیت محلی، سیستم آنتن‌دهی نسل سوم و چهارم، قابلیت استفاده از اینترنت بدون سیم و امکانات فنی بسیار دیگری هستند که همگیِ این امکانات، کار تهیه و انتشار محتوای خبر را آسان می‌کند.

وی در بخش دیگر سخنانش از «روزنامه‌نگاری شبکه‌ای» به عنوان چهارمین جلد این مجموعه نام برد و گفت: این اثر نوشته پدرام الوندی است، او در این کتاب تلاش کرده تصویری از روزنامه‌نگاری شبکه‌ای به‌عنوان پدیده تازه در تحریریه‌های مطبوعاتی ارائه دهد و نیز برخی نمونه‌های انتزاعی و واقعی از عملکرد زیست‌بوم جدیدِ رسانه‌ای بحث و بررسی شود.

توکلی اظهار کرد: گسترش دسترسی به اینترنت در سراسر جهان، ظهور رسانه‌های شخصی و بعد تولد شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا رسانه‌ها به تکاپو بیفتند و وارد چرخه جدیدی از تولید محتوا شوند؛ چرخه‌ای که کاربران در آن نقش مهم‌تری داشتند. روزنامه‌‌نگاری شهروندی قواعد و ملزوماتش را به روزنامه‌نگاری حرفه‌ای تحمیل کرد و بر آن اثر گذاشت و نتیجه ترکیب این دو به پدیده «روزنامه‌نگاری شبکه‌ای» انجامید. روزنامه‌نگاری شبکه‌ای ترکیبی از روش‌های سنتی رسانه را در کنار رسانه‌های جدید و کاربردهای آن‌ها استفاده می‌کند. در این مدل روزنامه‌نگاری فرایند تولید محصول اهمیت دارد و تولید مطبوعاتی مانند تولید صنعتی خطی نیست و دایره‌ای است. منابع خبری تنها با رسانه‌ها در تماس نیستند، آن‌ها  با ساختارهای شبکه‌ای داخلی زیست‌بوم نیز ارتباط دارند و از ابزارهای زیست‌بوم جدید رسانه‌ای استفاده می‌کند.

توکلی همچنین کتاب «روزنامه‌نگاری شهروندی» نوشته مصطفی قوانلوقاجار را پنجمین کتاب این مجموعه معرفی کرد و گفت: ردّپای «شهروند خبرنگار» یا «روزنامه‌نگاری شهروندی» در حوادث طبیعی، اعتراض‌ها و اعتصاب‌های سیاسی، انتخابات و بسیاری دیگر از فعالیت‌های جمعی بشر امروز دیده می‌شود. مفهوم «روزنامه‌نگاری آماتور» اگرچه مفهوم جدیدی در عرصه روزنامه‌نگاری محسوب نمی‌شود، اما به‌‌مدد فناوری‌های رسانه‌ای این مسئله همه‌گیر شده و هر شهروند با همراه‌داشتن یک تلفن‌ موبایل و یا یک تبلت به خبرنگاری فعال در عرصه فعالیت‌های اجتماعی تبدیل شده است.

وی افزود: در کتاب حاضر مفهوم روزنامه‌نگاری شهروندی مطرح و بحث‌ها و جدل‌های پیرامون آن مورد بررسی قرار گرفته است. در بخشی دیگر به استفاده روزنامه‌نگاری شهروندی و روزنامه‌نگاری مشارکتی در ایران و همچنین به نقش و تأثیر امروزِ «شهروند خبرنگار» اشاره شده است. در انتها نیز آینده و چالش‌های پیش‌روی روزنامه‌نگاری شهروندی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی درباره ششمین جلد این مجموعه نیز توضیح داد: کتاب «روزنامه‌نگاری جایگزین» نوشته امید جهانشاهی اثر دیگری است که در آن روزنامه‌نگاری جایگزین آن نوع روزنامه‌نگاری را دربرمی‌گیرد که به‌وسیله افرادِ بیرون از سازمان‌های رسانه‌ای جریان اصلی تهیه می‌‌شود؛ یعنی آن‌ها که اغلب آموزش حرفه‌ای ندیده‌اند، اما روایت‌ها و تحلیل‌های خود را مسئولانه و آگاهانه می‌نویسند؛ روایت‌ها و تحلیل‌هایی خارج از کادر قرائت رسمی رسانه‌های جریان اصلی و گفتمان حاکمی که سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ می‌کوشند به‌عنوان تنها روایت مشروع آن را طبیعی‌سازی کنند.

 توکلی تاکید کرد: روزنامه‌نگاری جایگزین را نباید صرفاً در قالب تهیه اطلاعات خبری خارج از اتاق‌های خبر رسانه‌های جریان اصلی تعریف و محدود کرد. روزنامه‌نگاری جایگزین محرک عمل اجتماعی است و طیف وسیعی از فعالیت‌های رسانه‌ای را شامل می‌شود که محققان مطالعات رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری، آن‌ها را در بستر شکل‌گیری و فرایند تعارضات اجتماعی ـ سیاسی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.

توکلی با اشاره به آخرین جلد از این مجموعه، عنوان کرد: کتاب «روزنامه‌نگاری ویکی» نوشته محمدمهدی مولایی نیز به موضوع مشارکت مخاطبان رسانه‌‏ها در تولید محتوای رسانه‌‏ای می‌پردازد.به گفته وی، در بخش اول این کتاب ابتدا توضیحات مختصری درباره ماهیت ویکی‌‏ها به‏ صورت عمومی با عنوان «مقدمه‌‏ای بر ویکی‏‌ها» ارائه شده است. در بخش دوم، بر اساس تعریف ابتدایی که از روزنامه‏‌نگاری ویکی به‌‏خصوص در دهه اول قرن جدیدِ میلادی مورد توجه رسانه‌‏پژوهان قرار گرفته بود، روزنامه‌‏نگاری ویکی و نمونه‌‏هایی از تجربه‏‌های موفق و ناموفق در این عرصه معرفی می‌‏شوند. همچنین گونه‌‏شناسی روزنامه‌‏نگاری ویکی و مختصری درباره نقاط قوت و ضعف این گونه جدید در این بخش ارائه شده است. بخش سوم «فراتر از روزنامه‏‌نگاری ویکی» نام دارد که به‏‌طور خاص به پدیده ویکی‌‏لیکس و پیامدهای آن می‏‌پردازد.

مجموعه هفت جلدی «روزنامه‌نگاری جدید» زیرنظر و دبیری محمود سلطان‌آبادی با شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 20 هزار تومان از سوی انتشارات ثانیه راهی پیش‌خوان کتابفروشی‌ها شده است.

اخبار مرتبط
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید